fbpx


DIETETYKA

Dietetyka


Centrum Terapii Dziecka i Rodziny - Dietetyka

Zapraszamy do skorzystania z poradnictwa dietetycznego z zakresu prawidłowego żywienia dzieci. Udzielamy porad dotyczących żywienia dzieci ponieważ wiemy, że jedzenie nie zawsze przebiega w prosty i naturalny sposób. Chętnie pomożemy dzieciom i ich rodzicom w rozszerzaniu diety, pokonaniu trudności z akceptowaniem nowych produktów, radzeniu sobie z różnymi problemami żywieniowymi. Staramy się wspierać rodziców w ich staraniach w przekazaniu dobrych nawyków żywieniowych swoim dzieciom. Mamy doświadczenie w pracy z dziećmi zdrowymi oraz obciążonymi różnymi schorzeniami. Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Zapewniamy szeroko pojętą opiekę żywieniową.

Dieta zalecana jest w celach profilaktycznych, jako terapia czy wspomaganie terapii dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, spektrum zaburzeń autystycznych, schorzeniami przewodu pokarmowego, alergicznymi i niealergicznymi nadwrażliwościami pokarmowymi, celiakią. Postaramy się pomóc zarówno dzieciom niedożywionym,  jak i z nadwagą i otyłym.

W przypadku dzieci dieta jest bardzo ważnym elementem leczenia, gdyż zapewnia nie tylko powrót do zdrowia, lecz przede wszystkim prawidłowy rozwój młodego organizmu. Właściwe odżywianie warunkuje optymalny rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny dziecka. W dzieciństwie kształtują się też nawyki żywieniowe i dlatego każde dziecko, zdrowe czy chore, powinno mieć odpowiednie wzorce żywieniowe.

Proponujemy ocenę sposobu żywienia i stanu odżywienia dziecka. Jeżeli jest taka potrzeba to ułożymy dietę zmodyfikowaną pod względem zawartości poszczególnych składników odżywczych, dietę eliminacyjną, bądź inną w zależności od potrzeb aktualnego stanu dziecka. Odpowiednio skomponowana dieta może być czynnikiem leczniczym lub wspomagającym leczenie.

Właściwie dobrana dieta może w dużym stopniu pomóc w poprawie funkcjonowania dziecka ze spektrum autyzmu. Dzieci z ASD często cierpią na zaburzenia przewodu pokarmowego takie jak bóle brzucha, nudności, uczucie dyskomfortu, wzdęcia, biegunkę, zaparcia, refluks żołądkowo-jelitowy, zaburzenia trawienia. Objawy te wzmagają nadmierne pobudzenie i agresję u dzieci. Dzieciom ze spektrum autyzmu może również dolegać zespół nadmiernej przepuszczalności jelit, który przejawia się zwiększoną przepuszczalnością błony śluzowej jelit („przeciekające jelito”). Nieprawidłowościom tym często towarzyszy stan zapalny jelit.

Niekiedy eliminacja glutenu i kazeiny z diety dzieci może korzystnie wpłynąć na niwelowanie zaburzeń psychicznych. W przypadku dzieci z autyzmem dieta eliminacyjna najczęściej polega na wdrożeniu diety bezglutenowej i bezmlecznej. Trzeba pamiętać, by na diecie eliminacyjnej zapewnić dziecku odpowiednią ilość niezbędnych składników, co nie jest łatwym zadaniem bez pomocy dietetyka. Dieta eliminacyjna powinna być odpowiednio dobrana do dziecka. U części dzieci z ASD występują mocno zarysowane zwyczaje żywieniowe oraz preferencje kulinarne – skrajne ograniczenie akceptowanych pokarmów. W takim przypadku pomożemy dziecku poznać i zaakceptować nowe pokarmy.

Odpowiednio skomponowana dieta może mieć pozytywny wpływ na układ pokarmowy, immunologiczny i neurologiczny. Niezwykle ważne jest, by uwzględniała specyficzne potrzeby i uwarunkowania zdrowotne oraz zaspokajała zapotrzebowanie energetyczne i żywieniowe dzieci.


Centrum Terapii Dziecka i Rodziny - Dietetyka
Centrum Terapii transparent - Logo poziom

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Ostatnie wpisy

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 dzieckowterapii.pl